Wyjazdowy turnus rehabilitacyjny 2022. W grupie siła, razem tworzymy ZESPOLAKI.
Turnus rehabilitacyjny odbył się nad morzem w Sianożętach. Przeznaczony był dla podopiecznych stowarzyszenia i ich rodzin. Wyjazd to forma aktywnej rehabilitacji połączonej z wypoczynkiem.
Celem turnusu jest poprawa zdrowia, sprawności psychofizycznej i rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami, które nieustannie zmagają się z wiotkością mięśni i potrzebują ciągłej rehabilitacji. Ponadto poprzez realizację projektu dążymy do zwiększenia świadomości społecznej o osobach z zespołem Downa.
Pierwszy raz na tego rodzaju turnusie była z nami Zosia z mamą.
„ Jesteśmy z Zosią po raz pierwszy na turnusie rehabilitacyjnym. Dostrzegam mnóstwo zalet takiej formy rehabilitacji dzieci i młodzieży z ZD. Przede wszystkim niezastąpiony jest klimat nadmorskiej miejscowości, który przyczynia się do wzmocnienia odporności, poprawia sposób oddychania poprzez udrożnienie dróg oddechowych. Po wtóre możliwość odbycia rehabilitacji podczas turnusu. Zosia miała masaż pleców oraz masaż stóp. Przy obniżonym napięciu mięśniowym konieczne jest nieustanne stymulowanie mięśni do utrzymywania zwiększonego napięcia oraz utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Nie do przecenienia jest, w trakcie trwania turnusu, Trening Umiejętności Społecznych” – mówi mama Zosi.
Trening umiejętności społecznych dla osób z niepełnosprawnością to bardzo ważna i potrzebna rzecz. Nasi podopieczni na turnusie rehabilitacyjnym mają wiele możliwości wykorzystania i nabycia nowych umiejętności. Jedną z nich jest możliwość pójścia do sklepiku i zrobienia samemu zakupów. Każda z osób otrzymała pieniążki i sama mogła wybrać sobie rzeczy jakie chce kupić. Dzieci wybrały sobie zabawki ze swoimi ulubionymi bohaterami, pamiątki dla najbliższych osób które nie wyjechały z nami, widokówki, które później jeszcze trzeba wypisać, zaadresować i wysłać do domu. Dzieci same musiały ocenić na co te pieniążki wystarczą i same zapłaciły w sklepie. Co roku jest to dla naszych podopiecznych wielka radość, ale tez nie lada wyzwanie, pokonanie swoich lęków przed obcymi osobami, przed rozmową z nimi i podejmowanie samodzielnych decyzji.
„Zosia miała możliwość dokonania samodzielnie zakupów w jednym ze sklepów. Była to dla niej ogromna frajda i satysfakcja. Najpierw samodzielnie dokonany wybór artykułu, który chciałaby nabyć, następnie uregulowanie płatności gotówką. TUS Zosia odbywała też podczas posiłków w formie „szwedzkiego stołu”. Córka wybierała sobie asortyment posiłków, przygotowywała herbatę, dbała aby nic nie upuścić, nie rozlać, trzymywać porządek przy stole, dbać o czystość buzi i ust, nie mówić z pełną buzią, nie nakruszyć itp. Podczas turnusu ważną rolę odgrywała możliwość integracji z dziećmi „takimi jak Zosia „. Uczyła się dzielić zabawkami, komunikować się z innymi, zarówno z dziećmi jak i ich rodzicami. Trzeba było wyrażać się w sposób zrozumiały dla otoczenia, czasem poszukać innych słów. Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na taką formę rehabilitacji połączoną z odpoczynkiem wakacyjnym” – dodaje Iwona mama Zosi.
Każdego ranka podopieczni Stowarzyszenia Zespolaki oraz ich opiekunowie korzystali z zabiegów leczniczych oferowanych przez ośrodek. O zabiegach opowiada Ania – mama Kornela i Marcela.
„Zabiegi zostały dopasowane do potrzeb każdego uczestnika turnusu. Podczas gdy dzieci z problemami dróg oddechowych inhalowały się mgiełką jodowo-bromową, pozostałe uśmierzały ból i stany zapalne za pomocą takich urządzeń jak: laser, lampa sollux, prądy tens, magnetronik, mechaniczny masażer stóp czy fotel masujący. Popołudniami odbywał się także masaż leczniczy. Uczestnicy turnusu również mogli korzystać z Aquaparku”.
Co jeszcze mogły zobaczyć i z czego korzystać dzieci opowiada Małgorzata mama Jagody i Klaudii.
„Jesteśmy w Sianożętach na turnusie rehabilitacyjnym. To już kolejny nasz turnus, jednakże co roku Stowarzyszenie „Zespolaki” zapewnia moc atrakcji wybierając właściwe ośrodki rehabilitacyjne dostosowane zarówno dla małych jak i dla starszych turnusowiczów. Atrakcje jakie tutaj były to plac zabaw super przystosowany dla dzieci, aby pokonywały swoje trudności. Są różnego rodzaju liny, po których można chodzić, ćwiczyć równowagę i pewność siebie. Są schodki, które pomagają w ćwiczeniu naprzemienności. Ścianki wspinaczkowe pomagają w koncentracji, pokonywaniu własnych lęków. Pracują tutaj ręce, barki jak również nogi. Plac zabaw pomaga dzieciom w integrowaniu się z innymi, budowaniu relacji międzyludzkich, ćwiczenie pewności siebie oraz pokonywaniu lęków”
Cyrk Luna, klaun żonglujący piłeczkami i kręglami oraz Pan Kropeczka akrobata kręcąc różnym elementami. Występował iluzjonista Ogonowski z programu Mam Talent pokazywał różne czary. Byli Klauni Kulki. W ich repertuarze były bańki, tańce, zagadki na świeżym powietrzu z czego dzieci były bardzo zadowolone. Wspólna integracja podczas ogniska również ma wiele zalet. Trening Umiejętności Społecznych podczas samodzielnych zakupów jak i zabaw na karuzelach dostarcza wszystkim dzieciom moc wrażeń i pomaga w przystosowaniu do życia w społeczeństwie, na czym nam rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami bardzo zależy.
„Wspólny wyjazd bardzo integruje ze sobą dzieci i ich rodziców, wprowadzając ich w dobry nastrój. Dzięki temu łatwiej się rozmawia, dzieli wrażeniami i spostrzeżeniami, a także nawiązuje bardziej bezpośredni kontakt. Wspólne posiłki, spacery, plażowanie, wieczorne wyjście na plażę i podziwianie zachodu słońca są zwykłym, a zarazem niezwykłym czasem dla każdego dziecka i rodzica. Wspólne spędzanie czasu daje poczucie że jest się częścią większej całości i każdy jest tak samo ważny. Szczęście i radość, która maluje się na naszych zdjęciach jest potwierdzeniem, że wspólne wyjazdy łączą pomimo dzielących nas różnic i niepełnosprawności” – dodaje Agnieszka mama najmłodszej uczestniczki turnusu – Lenki.
W grupie siła, razem tworzymy ZESPOLAKI.
Turnus rehabilitacyjny możliwy był dzięki dofinansowaniu z Fundacji PZU w ramach projektu
pn. :„Dostrzegaj mnie – program kompleksowego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów”
PARTNER