Podczas prowadzonych prelekcji głównym tematem jest niepełnosprawność.
Edukacja na temat różnorodności i akceptacji dla osób z różnymi zdolnościami pomaga kształtować otwarty umysł i szacunek wobec innych. Zrozumienie zespołu Downa wspiera rozwój empatii i zwiększa tolerancję wśród uczniów. Przybliżanie uczniom tematu zespołu Downa niesie ze sobą wiele korzyści. Edukacja na ten temat może pomóc w rozbijaniu stereotypów i eliminowaniu negatywnych uprzedzeń wobec osób z zespołem Downa.
To z kolei sprzyja budowaniu bardziej wyrozumiałego społeczeństwa. W trakcie tych wydarzeń nie tylko przekazywane są konkretne fakty na temat zespołu Downa, ale także omawiane są trudności, z którymi mogą borykać się osoby z tą specyficzną wadą genetyczną. Spotkania są zorganizowane w sposób interaktywny, co umożliwia aktywny udział dzieci i młodzieży.
Poprzez samodzielne wykonywanie zadań przygotowanych przez stowarzyszenie, uczestnicy mają szansę lepiej zrozumieć temat niepełnosprawności. Podkreślamy nie tylko wagę budowania tolerancji i empatii, ale również istotną rolę, jaką odgrywa wsparcie społeczności dla osób z zespołem Downa. Podkreślane jest także znaczenie terapii oraz wsparcia, które stanowią kluczową część ich życia.
Członkinie stowarzyszenia, mamy dzieci z diagnozą Trisomii 21, angażują się w organizację spotkań, będących refleksją ich osobistego doświadczenia od chwili narodzin ich potomstwa. Prelekcje prowadzą mamy z naszego stowarzyszenia:
- Anna Powała – mama 16-letniej Karoliny
- Angelika Kuśpa – mama 16-letniej Adrianny – Wiceprezes naszego stowarzyszenia
- Anna Dolińska – Fojut mama 5-letniego Kornela, autorka książeczki „Skarpetka nie do pary – krótka opowieść o zespole Downa”
Dodatkową atrakcją dla przedszkolaków i uczniów jest możliwość bezpośredniego spotkania z autorką książki „Skarpetka nie do pary – krótka opowieść o zespole Downa”, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W efekcie tego powodzenia kontynuacja projektu jest nieunikniona. Liczba uczestniczących w naszych prelekcjach dzieci i młodzieży przekroczyła imponującą liczbę 900 osób.
Dziękujemy za zaproszenie:
- Zespół Szkół w Chrostkowie
- Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Bydgoszczy
- Szkoła Podstawowa nr 34 w Bydgoszczy
- Szkoła Podstawowa nr 56 w Bydgoszczy
- Przedszkole Akademickie Wyższej Szkoły Gospodarki UNIWERSYTET DZIECIĘCY w Bydgoszczy
- Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Maksymilianowie
- Szkoła Podstawowa nr 17 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy
- Przedszkole nr 26 Pod Tęczowym Parasolem w Bydgoszczy
- Szkoła Podstawowa nr 27 im. Zdzisława Krzyszkowiaka z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy
- Przedszkole nr 66 w Bydgoszczy
- Przedszkole Akademickie Wyższej Szkoły Gospodarki UNIWERSYTET DZIECIĘCY w Bydgoszczy



