22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, dlatego Stowarzyszenie ZESPOLAKI zaplanowało na ten dzień rozpoczęcie projektu „Zdrowa woda – każdemu siły doda”.

Pierwsze spotkanie o tematyce: „Woda niezbędna do życia ludzi, zwierząt i roślin” miało na celu przypomnienie jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa woda i jakie zagrożenie niesie ze sobą jej brak. Dzieci oraz rodzice poznali wartość wody, a także utrwalili wiadomości na temat jej zastosowania w codziennym życiu.

Nasi podopieczni dowiedzieli się komu i po co potrzebna jest woda. Poprzez wspólne oglądanie ilustracji i zabawę z figurkami ludzi, zwierząt i roślin zachęciliśmy dzieci do rozmów i aktywnego uczestnictwa w spotkaniu. Dowiedzieliśmy się, że zwierzęta oprócz tego, że piją wodę, mogą również w niej żyć. Jednak aby dobrze i fajnie żyło się oraz pływało w wodzie musi być ona czysta! W zaśmieconej, brudnej i zanieczyszczonej nikt nie będzie chciał pływać. Dlatego wspólnie wykonaliśmy pracę plastyczną ukazującą nasze przemyślenia odnośnie zdrowej wody!

Sprawdziliśmy także ile łyków to kubek wody? I odkryliśmy, że ta sama objętość może być inaczej wypijana. Zawody rodzice kontra dzieci przyniosły nam wiele zabawy, ale przede wszystkim uświadomiły jak ważne jest częste picie zdrowej i czystej wody każdego dnia.

Zastanawialiśmy się także czy można żyć bez wody? Ludzie jej potrzebują, zwierzęta również, ale kto jeszcze? Rośliny! Dowiedzieliśmy się ile wody jest wokół nas, w jedzeniu. Porównaliśmy zawartość wody w wybranych owocach i warzywach. Teraz już wiemy, że ogórki zawierają 96% wody, cukinia i rzodkiewka 95%, arbuz 93%, truskawki oraz papryka 92%, ananasy, marchew i maliny – 87%. Wiemy już zatem, że woda jest niezbędna do życia i należy o nią dbać!

W ramach projektu „Zdrowa woda – każdemu siły doda” założyliśmy również własne mini ogródki, o które będziemy dbać. Zasadziliśmy marchewkę, cebulę i rzodkiewkę. Teraz w domu każde dziecko będzie mogło pielęgnować swoje warzywa i obserwować jak za sprawą wody i słońca rosną. 

Serdecznie dziękujemy uczennicą ZSO nr 1 w Bydgoszczy oraz Pani Ewie Licy za włączenie się do akcji!

Projekt jest laureatem konkursu grantowego Eko Odkrywcy 6, którego organizatorami są Henkel Polska Sp. z o.o. (właściciel marki Persil), drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia.

Podziel się