Rodzice dzieci z niepełnosprawnością, często koncentrują się na wspieraniu, szukaniu i realizowaniu zajęć terapeutycznych. Chcą zapewnić odpowiednią opiekę dla dziecka z niepełnosprawnością co oczywiście jest zrozumiałe, ponieważ tylko systematyczna terapia jest szansą na rozwój dzieci. Jednak gdy w rodzinie jest rodzeństwo często bracia i siostry doświadczają mniejszej uwagi i czasu poświęcanej właśnie im. To może prowadzić do zazdrości, poczucia żalu oraz odczuciu bycia odtrąconym.
Dodatkowo ze względu na obecną sytuację związana z Covid-19, a tym samym brakiem systematycznych spotkań w szkole, w grupie rówieśniczej zostały zaobserwowane negatywne zmiany w zachowaniu dzieci i młodzieży – również rodzeństwa osób z niepełnosprawnością.
Właśnie jednym z założeń realizacji projektu pn.: „Program specjalistycznego wsparcia dla rodzin wykluczonych społecznie” jest udzielenie wsparcia dla rodzeństwa. Partnerem w realizacji zadania jest Fundacja PZU.
Uczestnicy podczas zajęć doświadczają uwagi i akceptacji, obserwują co dzieje się z nimi w kontaktach z innymi, poznają swoje reakcje, ponadto słuchają i widzą jakie reakcje wzbudzają w innych, jak są odbierani przez swoich rówieśników.
Przyglądanie się sobie, swoim reakcjom, emocjom, odnajdowanie podobieństw i różnic z innymi, a także doświadczenie bycia dostrzeżonym wysłuchanym w grupie ma działanie wspierające rozwój każdego młodego uczestnika i pozwala uwierzyć w siebie.
Partner
