Rozpoczynamy ROK Z NUMICONEM

Stowarzyszenie ZESPOLAKI rozpoczęło rok 2019 projektem „ROK Z NUMICONEM”. Warsztaty pokazowe z klocków Numicon dla grupy rodziców dzieci z zespołem Downa przeprowadziła Pani Anna Adamska.

Numicon to system kształtów, który został zaprojektowany tak, by bez użycia graficznego znaku przedstawić liczby i zobrazować zależności, jakie zachodzą między nimi. Specjalne kształty, odpowiadające liczbom od 1 do 10, zostały zaprojektowane tak, by bez użycia symbolu graficznego istniała możliwość przedstawienia liczb i relacji między nimi.

Kształty z otworami dla każdej liczby zachowują zasadę grupowania otworów „w pary”, dlatego ułożenie kształtów w kolejności  pozwala dziecku zauważyć ważną zależność między liczbami, np. fakt, że każda następna liczba jest o jeden większa od poprzedniej i każda poprzedzająca o jeden mniejsza.

W dalszej pracy dziecko samo zauważy w jaki sposób m.in. z dwóch czwórek powstaje osiem, a jak trzy dwójki tworzą sześć. Wyjątkowość kształtów Numicon to wizualizacja abstrakcyjnych pojęć matematycznych, których dzieci po prostu nie rozumieją.

Kształty Numicon pozwalają dziecku zobaczyć i poczuć, jak elementy łączą się ze sobą. Poprzez manipulowanie elementami, budowanie konstrukcji, dopasowywanie kształtów oraz zabawy z użyciem woreczka, wchodzącego w skład zestawu dziecko doświadcza liczb w dwojaki sposób: dotykiem i wzorkiem.

Zajęcia odbyły się w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Nasz projekt zakłada przeprowadzenie serii warsztatów, które odbywać się będą w formie cyklicznej przez cały 2019 rok.

Wiemy już, że nasz projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem rodziców. Tak więc podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu zajęć o jeszcze jedną grupę. Jak będzie się to odbywać zależy od ilości chętnych, oczekiwań grupy no i możliwości finansowych . W chwili obecnej część kosztów pokrywa nasza organizacja. Grupa obecna rozpoczęła naukę od podstaw, czyli program dostosowany został do najmłodszych dzieci, które nie miały jeszcze okazji pracy z systemem Numicon.

Niezbędnych informacji o tym projekcie można zasięgnąć u Pani Małgorzaty Badowskiej pod nr tel. 691 135 236 lub adresem email: badowska@zespolaki.pl

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszych warsztatów na naszym profilu www.facebook.com/zespolaki