Stowarzyszenie ZESPOLAKI w ramach projektu „Zdrowa woda – każdemu siły doda” zorganizowało dla swoich podopiecznych spływ kajakami i smoczą łodzią oraz przepłynięcie Bydgoskim Tramwajem Wodnym po naszej wspaniałej rzece Brdzie.

Dzięki warsztatom przeprowadzonym w ramach projektu, które trwały od marca do czerwca nasi podopieczni dowiedzieli się jak oszczędzać wodę, jak o nią dbać i jak dbać o środowisko w którym żyjemy. Wiemy, żeby poprawić stan naszej planety musimy zacząć od siebie. Bo każda nawet najmniejsza rzecz ma wpływ na środowisko.

Dlatego Zespolakowy Spływ Kajakowy „Czysta woda – to nasza ozdoba” połączyliśmy ze sprzątaniem Brdy i jej okolicy. Spotkaliśmy się więc na naszej pięknej Wyspie Młyńskiej, gdzie dzieci zebrały śmieci leżące w krzakach i okolicy. Następnie przenieśliśmy się na pomost skąd ruszyliśmy kajakami i smoczą łodzią w rejs. Niewątpliwie były to niewiarygodne emocje i wspaniała radość dla wszystkich uczestników. Wspaniałe widoki na Operę Nova, Bydgoską Katedrę, Wyspę Młyńską, mosty, statki i dom na wodzie… Był łabędź, kaczki a także grążel żółty, czyli prześliczny wodny kwiat. Niestety były też śmieci. Plastikowe butelki, reklamówki, kubeczki… które wyjęliśmy z wody i zabraliśmy ze sobą.

Udaliśmy się także na Bydgoski Tramwaj Wodny, gdzie dzięki wspaniałemu Panu Kapitanowi mogliśmy poczuć się jak marynarze. Dodatkowo mieliśmy możliwość podziwiania miasta z zupełnie innej – wodnej perspektywy. Przepłynęliśmy także obok zabytkowej śluzy trapezowej i odbyliśmy śluzowanie przez odnowioną śluzę miejską.

To był dzień przepełniony wrażeniami i wiedzą. Dzień, w którym choć odrobinę przyczyniliśmy się do poprawy warunków klimatycznych i ekologicznych. Dzień, w którym apelujemy o używanie butelek wielokrotnego użytku, o sprzątanie po sobie. Wspólnie dbajmy o środowisko!

Kierujemy serdeczne podziękowania do grupy Młodych Sportowców i Dzielnych Los Wspomaga za włączenie się do naszego projektu i wspólną zabawę podczas spływu.

A tu na stronie Radia PiK można poczytać o naszym spływie

Projekt jest laureatem konkursu grantowego Eko Odkrywcy 6, którego organizatorami są Henkel Polska Sp. z o.o. (właściciel marki Persil), drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia.
Podziel się