Zdrowie i profilaktyka w zespole Downa.

Prawidłowe funkcjonowanie i rozwój podopiecznych Stowarzyszenia ZESPOLAKI jest dla nas najważniejszy. Dlatego dzięki ENEA ASTORIA BYDGOSZCZ oraz wsparciu, które otrzymaliśmy od kibiców i sponsorów na meczu z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, zrealizowaliśmy pakiet badań dla dzieci z zespołem Downa.

Odpowiednia dieta, suplementacja, profilaktyka, zapobieganie i przeciwdziałanie chorobom, a także odpowiednia praca wszystkich hormonów i mózgu jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju, zwłaszcza u dzieci z Trisomią 21.

Bardzo ważnym biomarkerem jest więc homocysteina, która pokazuje czy coś złego dzieje się z naszym metabolizmem. Jej wysoki poziom bardzo często związany jest z chorobą autoimmunologiczną jak cukrzyca, deficytami związanymi ze źle działającymi jelitami i złą absorbcją mikroelementów czy neurodegeneracją jak choroba Alzheimera. Homocysteina wpływa na przyspieszenie procesów starzenia, uszkodzenie mózgu i obniżenie IQ poprzez zwiększenie aktywności wolnych rodników i zaburzenia biochemiczne (brak odpowiedniej metylacji).

Badanie homocysteiny pomoże nam dobrać prawidłową dietę i suplementację dla naszych podopiecznych aby odpowiednio stymulować gen DYRK 1 A, a także dobrać właściwą dawkę EGCG, kwasu foliowego i witamin z grupy B.

W zespole Downa występują również problemy z tarczycą, m.in. choroba Hashimoto. Przy powyższych schorzeniach bardzo istotną rolę odgrywa prawidłowa dieta. Gluten i laktoza to substancje, które mogą inicjować stan zapalny jelit, ograniczać wchłanianie hormonów tarczycy w układzie jelitowym. Dlatego podopieczni Stowarzyszenia ZESPOLAKI wykonali badania na nietolerancję laktozy i glutenu.

Badania laboratoryjne odbyły się w siedzibie Vitalabo, której serdecznie dziękujemy za profesjonalizm i super podejście do dzieci.

Podziel się